امروز پنجشنبه 14 مرداد 1400      
مدیرعامل صندوق احیاء با صدور پیامی روز جهانی صنایع دستی را تبریک گفت
حمایت از صنایع دستی با تشکیل زنجیره حیات
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با صدور پیامی فرارسیدن 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی را به هنرمندان، فعالان و دوستداران این حوزه تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد با استفاده از تمام ظرفیت های قانونی، زنجیره حیات صنایع دستی در کشور به منظور حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان این حوزه شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در متن پیام هادی میرزائی آمده است:

«صنایع دستی، عصاره ای از فرهنگ، تمدن، تفکر و آفرینندگی یک ملت در گذر زمان است که در صورت های مختلف ظهور و بروز کرده است. پس از جنگ جهاني دوم، در دهم ژوئن ۱۹۶۴ میلادی، نخستين همايش‌ جهاني با شركت مسئولان اجرائي، استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران بيش از ۴۰ كشور جهان، در نيويورك برگزارشد. در قطعنامه‌ي پاياني این همايش، تأسيس« شوراي جهاني صنايع دستي»، به عنوان نهاد وابسته به یونسكو تصويب‌ و از این تاریخ به بعد «روز جهاني صنايع دستي» در تقویم جهانی نقش بست تا همه ساله بهانه ای باشد برای گرامیداشت فعالیت های صورت گرفته و بزرگداشت هنرمندان و فعالان صنایع دستی .

ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی در جهان است که بیش از ۳ میلیون هنرمند و صنعتگر در ۳۰۰ رشته مختلف این حوزه مشغول به کار هستند. در این راستا توجه به صنایع دستی در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته است که از جمله مصادیق آن می توان به ثبت جهانی شهر و روستاهای ایران در حوزه صنایع دستی اشاره کرد. اصفهان اولین و شیراز دومین شهر جهانی صنایع دستی، تبریز شهر جهانی فرش، لالجین شهر جهانی سفال، مشهد شهر جهانی گوهر سنگها، سیرجان شهر جهانی گلیم شیریکی پیچ، مریوان شهر جهانی کلاش (گیوه کردی)، میبد شهر جهانی زیلو، آباده شهر جهانی منبت، زنجان شهر جهانی ملیله، ملایر شهر جهانی مبل و منبت، کلپورگان روستای جهانی سفال، خراشاد روستای جهانی توبافی (حوله بافی) و قاسم آباد روستای جهانی چادرشب بافی تنها بخش کوچکی از ظرفیت عظیم صنایع دستی ایران است که به عنوان میراث جهانی ثبت گردیده است .

صندوق احیاء که در ابتدا با هدف اعطای مجوز کاربری و بهره‌برداری مناسب از بناهای تاریخی و فرهنگی تاسیس شد، اما در ادامه و با تصویب مجلس و به جهت ضرورت حمایت از هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف، ماموریت حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و فرش دستباف، تشویق و تکریم هنرمندان و فعالین این حوزه به ماموریت‌های این صندوق اضافه شد. در این راستا اقدامات زیربنایی مهمی برای توسعه صنایع دستی و فرش دستباف توسط صندوق صورت گرفته است که از جمله مهمترین آنها تعریف کاربری خانه خلاق صنایع دستی برای بناهای تاریخی و فرهنگی است. خانه های خلاق صنایع‌دستی علاوه بر اینکه محلی برای ارائه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی خواهد بود، شرایط برگزاری کارگاه‌های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقه مندان، برندسازی و مارکتینگ و اتصال به بازارهای ملی و جهانی را مهیا می کند. علاوه بر این هم اکنون در بسیاری از بناهای صندوق احیاء هنرمندان صنایع دستی، مشغول به فعالیت هستند. برپایی نمایشگاه ها و حراج های صنایع دستی نیز در همین راستا بوده است. انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی مختلف از دیگر اقدامات صندوق احیاء در جهت حمایت از فعالان صنایع دستی بوده است. صندوق احیاء می کوشد تا با استفاده از ظرفیت های قانونی و همچنین مشارکت بخش خصوصی راهکارهای مناسب و ‌عملی برای تشکیل زنجیره حیات صنایع دستی را ایجاد کند تا همه فعالیت های این حوزه از تامین مواد اولیه تا مارکتینگ و فروش محصولات در داخل و خارج کشور توسط جوانان و فعالان این عرصه انجام پذیرد. اینجانب ضمن گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی و تبریک این رویداد مبارک به هنرمندان، استادکاران، فعالان و دوستداران حوزه صنایع دستی امیدوارم با بالفعل شدن تمام ظرفیت های پیش بینی شده برای حمایت از این حوزه، شاهد شکوفایی و بالندگی صنایع دستی ایران در سطح جهان باشیم.»1400/3/20

کلید واژه: