امروز پنجشنبه 14 مرداد 1400      
مدیرعامل صندوق احیاء خبر داد:
رشد سرمایه گذاری در بناهای تاریخی روستایی
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: طی یک سال گذشته تعداد واگذاری بناهای تاریخی روستایی و میزان سرمایه جذب شده برای مرمت، احیا و بهره برداری از این بناها، رشد خوبی داشته است.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، هادی میرزائی در سالگرد امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه همکاری مشترک در زمینه حمایت از طرح مرمت، احیاء و بهره‌برداری از بناهای تاریخی واقع در مناطق روستایی و تغییر کاربری این بناها که به امضای ‌صندوق احیاء، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، گفت: تا سال 97 تنها 8 بنای تاریخی روستایی به بخش خصوصی واگذار شده بود که شامل 10 درصد کل واگذاری ها می شد . این در حالی است که در دو سال گذشته 15 بنای تاریخی روستایی به بخش خصوصی واگذار شد ( معادل 22 درصد کل واگذاری ها) که 10 بنای آن بعد از امضای تفاهم نامه بوده و نشان از رشد دو برابری واگذاری ها نسبت به قبل دارد.

او همچنین به جذب سرمایه در این بخش اشاره کرد و گفت: تا سال 97 حدود 12 میلیارد تومان سرمایه برای مرمت و احیاء بناهای تاریخی روستایی جذب شده بود که معادل 13 درصد کل سرمایه جذب شده است اما این میزان در 2 سال گذشته با رشد حدود سه برابری به عدد 63 میلیارد تومان (معادل 34 درصد کل سرمایه جذب شده) رسید.

میرزائی تصریح کرد: سال 99 در مجموع بالغ بر 155 میلیارد تومان سرمایه برای مرمت و احیاء بناهای تاریخی توسط صندوق احیاء جذب شده است که بیش از 49 میلیارد تومان متعلق به بناهای تاریخی روستایی است و حدود 31 درصد کل سرمایه جذب شده را شامل می شود.

شایان ذکر است بر اساس آخرین سرشماری وضعیت سکونت جمعیت در مناطق شهری و روستایی، حدود 26 درصد از جمعیت کشور در مناطق روستایی ساکن هستند که سهم سرمایه جذب شده برای مرمت و احیاء بناهای تاریخی روستایی نشان می دهد صندوق احیاء عملکرد موفقی برای هدایت سرمایه ها به این بخش داشته است.

مدیرعامل صندوق احیاء در ادامه با اشاره به اینکه 188 بنای روستایی در این تفاهم‌نامه احصا شده که جزو مفاخر و تاریخ گرانبها میراث‌فرهنگی کشورمان است گفت: امیدواریم این بناها با حفاظت، مرمت، احیا و تعیین و اعطای کاربری بتوانند در توسعه و اشتغال روستایی نقش مؤثری داشته باشند.

او با تاکید بر اینکه رکن اساسی این تفاهم‌نامه بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری در سال 96، احیای روستاها و مهاجرت معکوس بود گفت: در این تفاهم‌نامه سعی شد ضمن پیش‌بینی اقدامات اجرایی، نقش استان‌ها، به‌عنوان دستگاه مجری این تفاهم‌نامه و همچنین ظرفیت‌های اجرایی نهادها به‌عنوان بستری برای اجرای این تفاهم‌نامه لحاظ گردد .

به گفته میرزائی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان یکی از طرفین تفاهم نامه اعتبارات خوبی برای بهسازی راه های روستایی در نظر گرفته است که از جمله می توان به تامین اعتبار 500 میلیون تومانی برای مسیر دسترسی کاروانسرای دودهک اشاره کرد.

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به اینکه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز گام های خوبی برای احیاء بناهای روستایی برداشته است گفت: در این راستا این معاونت نسبت به پرداخت تسهیلات و انشعابات بناهای تاریخی روستایی، اقدامات خوبی انجام داده و پیگیری های سرمایه گذاران را به نتیجه می رساند.

به گفته او دهیاری های هر روستا نیز در مدت زمان مرمت و بهره­برداری، با ماشین آلات و همراه کردن مردم روستا از سرمایه گذاران این حوزه به خوبی حمایت کرده اند و در این راستا چندین دهیاری نیز به پشتوانه تسهیلات با کارمزد پایین که از طرف پست بانک پرداخت می شود، درخواست سرمایه گذاری در بناهای تاریخی روستایی را دارند که از جمله آنها می توان به رباط سنگی امین آباد در استان تهران، کاخ خوش ییلاق در استان گلستان و کاروانسرای کهک در استان مرکزی اشاره کرد.

گفتنی است بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای محلی و سازمان‌های مردم نهاد برای حفظ و احیای بناهای ارزشمند تاریخی واقع در روستاها، توسعه و ترویج و جهش در تولید و عرضه صنایع دستی و محصولات روستایی، ایجاد زیرساخت لازم جهت توسعه گردشگری و بوم گردی در روستاهای دارای بنای تاریخی و جلب مشارکت نهادها و جوامع محلی برای بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت های منطقه ای از جمله اهداف این تفاهم نامه بود که در طول یک سال گذشته پیگیری شد.1400/2/30

کلید واژه: