امروز پنجشنبه 14 مرداد 1400      
دکتر مونسان خبر داد
تصویب اصلاح اساسنامه صندوق احیاء در هیات دولت
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در جلسه امروز هیئت وزیران، آیین‌نامه پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها تصویب و اساسنامه صندوق توسعه صنایع‌دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی نیز اصلاح شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، علی‌اصغر مونسان عصر روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت: هیئت وزیران به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان، با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نسبت به اصلاح اساسنامه صندوق توسعه صنایع‌دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اقدام کرد.»

مونسان به سابقه تشکیل این صندوق اشاره کرد و گفت: این صندوق به استناد بند ز ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه به‌منظور تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره‌برداری مناسب و خردمندانه از بناها و اماکن تاریخی در سال ۱۳۸۴ تشکیل شد و متعاقب آن به استناد ماده ۸ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی و به‌منظور حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و تشویق و تکریم فعالان صنایع‌‌دستی و فرش دستباف از صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن فرهنگی - تاریخی به صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تغییر نام یافته است و در جلسه هیئت وزیران، اساسنامه این صندوق با در نظر گرفتن نظرات شورای نگهبان به تصویب رسید . »

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی گفت: بر اساس این اصلاحیه، وظایف و اختیارات صندوق با رعایت قوانین و مقررات مربوط و موازین شرعی تعریف می‌شود . »

او اضافه کرد: از جمله این وظایف، می‌توان به تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره‌برداری مناسب از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، واگذاری بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی در اختیار صندوق به اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت بخش غیردولتی داخلی و خارجی و نیز عضویت در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مرتبط با موضوع فعالیت‌های صندوق، اشاره کرد . »

به گفته وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، همچنین تعیین نماینده یا نمایندگان مورد وثوق و امین برای شرکت در مجامع و هیئت مدیره‌های شرکت‌های وابسته در صورت لزوم، از جمله وظایف و اختیارات هیئت‌مدیره به شمار می‌رود .

دکتر مونسان افزود: علاوه بر این، مدیرعامل می‌تواند با مسئولیت خود، بخشی از اختیارات خود را به هر یک از مدیران و کارکنان مورد وثوق و امین صندوق واگذار کند. ضمن اینکه منابع مالی صندوق با رعایت ماده ( ۸) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی تعریف می‌شود . »

او خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس این اصلاحیه، منابع مالی صندوق با رعایت بند ت ماده ۱۰۰ قانون ششم توسعه و ماده ۸ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی مصوب سال ۱۳۹۶ تامین می‌شود. ضمن این که در اساسنامه صندوق در خصوص وظایف هیئت‌مدیره، اتخاذ تصمیم درباره ایجاد موسسات و یا شرکت‌های وابسته برای تحقق اهداف صندوق به صندوق واگذار شده است . »1400/2/22

کلید واژه: