امروز سه شنبه 25 خرداد 1400      
وزیر میراث‌فرهنگی در آئین بهره بردرای از ۳۲۰ پروژه مرمت و احیای بناهای تاریخی خبر داد:
تجمیع سرمایه های خرد و کلان برای احیا بناهای تاریخی
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: جریان مرمت بناهای تاریخی در کشور، در دولت تدبیر و امید به وجود آمده است و با ‌پای کار آمدن جوانان، سرمایه‌های خرد و کلان برای احیای آثار باارزش تاریخی کشور تجمیع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، دکتر علی اصغر مونسان صبح امروز 18 اسفند در آئین بهره بردرای از ۳۲۰ پروژه مرمت و احیای حوزه میراث‌فرهنگی  که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور رئیس جمهور صورت گرفت، با تاکید بر اینکه مرمت و احیاء بناهای تاریخی با سرمایه های مردمی و حمایت های دولت انجام می شود گفت: مقابله با تهاجم فرهنگی از جمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که با مرمت و احیاء بناهای تاریخی در این مسیر گام برداشته شده است. او ادامه داد: توجه به معماری ایرانی اسلامی و بازگشت به اصالت خویشتن، از اهداف مهمی است که با احیا و واگذاری حق بهره‌برداری بناهای تاریخی توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیگیری می‌شود.


توسعه زیرساخت های گردشگری با احیا بناهای تاریخی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی احیا بناها تاریخی را گامی در جهت توسعه زیرساخت های گردشگری کشور دانست و گفت: بسیاری از بناهای مرمت و احیا شده به اقامتگاه های بی نظیر گردشگری تبدیل شده اند که توانسته اند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند. او توجه جدی به مرمت مساجد و اماکن مذهبی کشور را از رویکردها وزارت میراث فرهنگی خواند و تصریح کرد: حجم بالایی از نگه‌داشت این آثار توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حال انجام است.


گردشگری کشاورزی، در سبد گردشگری کشور

مونسان یکی از برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه را تنوع بخشی به خدمات گردشگری کشور اعلام کرد و گفت: در این دوره از صرف توجه به گردشگری فرهنگی‌تاریخی خارج‌ شده و همه ظرفیت‌های موجود کشور را در خدمت گردشگری گرفته‌ایم. او ادامه داد: در استان گلستان یکی از موضوعات مهم، گردشگری کشاورزی است و امروز به‌ اتفاق مسئولان استانی از مزرعه‌ای بازدید کردیم که کشاورزی را در کنار گردشگری قرار داده است. وزیر میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به این‌که امروز گردشگری کشاورزی به مجموعه گردشگری کشور افزوده ‌شده است، گفت: در گردشگری کشاورزی علاوه بر ایجاد محیطی مفرح برای مردم ترویج کشاورزی برای علاقه‌مندان به این حوزه نیز پیگیری می‌شود. مونسان خاطرنشان کرد: این وزارتخانه، علاوه بر کارکردهای اقتصادی، کارکردهای فرهنگی مهمی را هم دنبال می کند و جزو معدود وزارتخانه هایی است که کارکرد دوگانه اقتصادی و فرهنگی دارد. او تصریح کرد: خوشحالیم در این مدت شاهد تنوع در صنعت گردشگری بوده و نهضت بازگشت به خویشتن و مرمت بناهای تاریخی توسط خود مردم در حال رخ دادن است.1399/12/18

کلید واژه: