امروز سه شنبه 25 خرداد 1400      
تاکید وزیر میراث فرهنگی بر مشارکت مردمی در احیا بناهای تاریخی
کاروانسرای دودهک، به بهره برداری رسید
پروژه مجتمع گردشگری کاروانسرای دودهک (شهرستان دلیجان استان مرکزی) شامگاه دوشنیه 11 اسفند 99 با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و مدیران ارشد استان مرکزی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، کاروانسرای دودهک در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قمرود و در مسر جاده قم - دلیجان قرار دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. قدمت این بنا به دوره صفویه بر می گردد با این حال در معماری آن، رد پایی از دوره سلجوقیان نیز دیده می شود. به استناد قانونی، صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، این بنای تاریخی را به جهت مرمت و احیا و حق بهره برداری مدت معین به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار کرد. پس از پایان عملیات مرمت و تجهیز بنا، 11 اسفند با کاربری مجتمع گردشگری اقامتی به بهره برداری رسید.


افزوده شدن هتل ‌کاروانسراها به مجموعه گردشگری کشور

وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی در آئین بهره برداری از این بنا با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مرمت کاروانسراها اهتمام ویژه داشته است و هتل‌ کاروانسراها به مجموعه گردشگری کشور افزوده شده‌اند، اظهار کرد: استفاده از اقتصاد مردمی برای مرمت بناهای تاریخی و در اختیار قرار گرفتن این بناها به حوزه گردشگری کشور، در واقع یک حرکت هوشمندانه از سوی دولت بود که به انجام رسید.

علی مونسان با بیان اینکه مسلما با بودجه دولت و وزارتخانه امکان رقم زدن این حرکت وجود نداشت، گفت: خوشحالیم که با مشارکت مردم و حمایت دولتی شاهد افزایش هتل کاروانسراها در کشور هستیم .

او تصریح کرد: استان مرکزی ظرفیت‌های بسیاری دارد، در کنار ظرفیت‌های صنعتی این استان، می‌تواند بخش گردشگری در اقتصاد این استان نقش ‌آفرین باشد.

دکتر مونسان افزود: حدود ۲۵ میلیون نفر در پیرامون این استان زندگی می‌کنند، استان مرکزی به استان‌ های پرجمعیت مانند تهران و اصفهان نزدیک است و می‌توان از ظرفیت‌ های گردشگری این استان در توسعه اقتصاد و افزایش اشتغال استفاده حداکثری برد و خوشبختانه این روند آغاز شده است؛ هرچند که با توجه به ظرفیت ‌ها باید در حوزه گردشگری تلاش بیشتری انجام شود و این استان به مقصد مهم گردشگری کشور تبدیل و پروژه‌ های جاذب گردشگر به استان افزوده شود.

او با تأکید بر توسعه و هدف ‌گذاری پروژه‌ های تفریحی در این استان، افزود: مسلما برای تحقق این اهداف باید تبلیغات مناسبی انجام شود، در پایتخت استان مرکزی به‌عنوان استان صنعتی شناخته می‌شود در حالی که در کنار ظرفیت‌ تاریخی بی ‌نظیر، پتانسیل طبیعت ‌گردی فوق ‌العاده ای دارد و باید در این راستا تلاش ویژه ‌ای انجام شود.


فعال شدن اقتصاد مردمی برای احیا بناهای تاریخی

وزیر میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌های راهبردی ما تنوع ‌بخشی به محصولات گردشگری است گفت: این وزارتخانه تنوع ‌بخشی به اقامتگاه‌ ها و جاذبه‌ های گردشگری را نیز مدنظر دارد که در این راستا فعال شدن اقتصاد مردمی برای مرمت بناهای تاریخی و تبدیل آن‌ها به فضاهای اقامتی و گردشگری، شکل‌ گیری اقامتگاه‌ های سنتی و هتل ‌کاروانسراها و بوتیک ‌هتل‌ها مدنظر قرار گرفت و خوشبختانه به میزان هتل‌ های با ستاره بالا، این فضاها نیز مورد اقبال مردم قرارگرفته‌اند.

مونسان خاطرنشان کرد: بوم ‌گردی‌ها یکی از بخش‌ های مهم در کشور شده‌اند و تقریبا در هیچ نقطه‌ای از کشور ضعف اماکن اقامتی وجود ندارد در حالی‌ که این امر درگذشته یکی از ضعف‌ های بزرگ در حوزه گردشگری کشور قلمداد می‌شد، اما امروز به هر بهانه و موضوعی فضای اقامتی در دورترین نقاط کشور نیز ایجاد شده است .1399/12/11

کلید واژه: