امروز جمعه 17 ارديبهشت 1400      
با هدف پیشبرد اهداف حوزه صنایع دستی و فرش دستباف انجام شد:
دیدار مدیرعامل صندوق احیاء با رئیس فراکسیون صنایع دستی و فرش دستباف مجلس
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با رئیس فراکسیون صنایع دستی و فرش دستباف مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این دیدار علی وقفچی رئیس فراکسیون صنایع دستی و فرش دستباف مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت ماده 8 قانون حمایت از هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف و نقش اثر بخش صندوق احیاء در این زمینه، تصریح کرد: توسعه اقدامات حمایتی از استادکاران، فعالان و شاغلان در حوزه صنایع دستی عامل مهمی برای ارتقاء فعالیت های این حوزه است و مجلس نیز با تصویب تغییر نام صندوق احیاء به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به دنبال شتاب بیشتر اقدامات مثبت در زمینه های مرتبط بوده است .

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نام گذاری سال 99 با عنوان سال «جهش تولید» اقدامی بسیار هوشمندانه است و در این راستا صنایع دستی باید با اتکا به تجربه و مهارت بومی کشور سهم قابل توجهی از این جهش را دارا باشد .

وی، یادآور شد: مجلس با رصد اقدامات حوزه صنایع دستی و حمایت های تقنینی و بودجه ای خود، همواره پشتیبان راهبرد ها و راهکارهای بهبود شرایط کسب و کار و توسعه این عرصه بوده است و جای امیدواری دارد با تلاش های مسئولان شاهد رشد توفیقات روز افزون برای صنایع دستی کشور باشیم .

وقف چی، وضعیت اقتصادی فرشبافان و فعالان حوزه صنایع دستی را با توجه به شیوع بیماری کرونا را حساس عنوان کرد و گفت: اگرچه اکنون رکود بازار در تمام حوزه‌های اقتصادی مشهود است اما امرار معاش بافندگان فرش و فعالان حوزه صنایع دستی دشوار شده و انتظار است این قشر نیز زیر چتر حمایتی دولت قرار گیرند .

رئیس فراکسیون صنایع دستی و فرش دستباف مجلس شورای اسلامی، افزود: اصلاح نام صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در سال 96 مصوب شده و انتظار می رود تمامی مسئولان دولتی با حمایت های همه جانبه خود از این «هنر صنعت» زمینه رشد و توسعه آن را فراهم سازند و با تصویب اساسنامه این صندوق با همکاری وزارت صمت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این اقدام به نتیجه نهایی برسد.

در ادامه این دیدار هادی میرزائی با قدردانی از نگاه ویژه مجلس شورای اسلامی به موضوع صنایع دستی و فرش دستباف، گفت: با افزایش حوزه ماموریت های صندوق احیاء این صندوق در سال جدید فعالیت های بیشتری را در زمینه حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی و فرش دستباف انجام خواهد داد.

میرزائی، ادامه داد: در شرایط کنونی یکی از تأکیدات اصلی دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حمایت ویژه از هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف برای گذار از شرایط خطیر کنونی است.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، خاطر نشان کرد: امروز احیاء بناهای تاریخی نه تنها در حوزه میراث کارکرد دارد بلکه در حوزه حمایت از صنایع دستی نیز نقش اثربخشی خواهد داشت.

میرزائی، افزود: در حال حاضر یکی از مدل های ترسیمی برای احیای بناهای تاریخی این مدل است که در قالب ارائه فضایی برای فعالیت هنرمندان صنایع دستی بتوانیم کالبد بنا را نیز مرمت نماییم که این مهم با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی که دارای شرایط مناسب است تحقق خواهد یافت .

وی، ادامه داد: در عرصه صنایع دستی برپایی نمایشگاه ها با معیار بین المللی که محصولات ارزشمندی را به مخاطبان جهانی ارائه دهد زمینه ساز فروش بهینه محصولات این حوزه را فراهم خواهد کرد .

مدیرعامل صندوق احیاء برپایی حراج صنایع دستی را از دیگر راهکارهای مؤثر در رونق فضای کسب و کار در این حوزه خواند و تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا اگر چه حوزه فعالیت­ های حوزه صنایع دستی و فرش دستباف را با محدودیت­ روبرو ساخته است اما مجموعه تصمیم­سازان مرتبط با این حوزه همواره تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط پیش آمده مصروف داشته و خواهند داشت.


 1399/2/1

کلید واژه: