امروز جمعه 17 ارديبهشت 1400      
برپایی شادمانی یلدا در کالبد احیاء شده ابنیه تاریخی
حسین سعیدی*تهران- ایرنا- شب یلدا یا شب چله یکی از دیرین ترین مراسم بشری است که امروز به عنوان یک میراث ناملموس(ثبت شده در فهرست آثار ملی در سال 87)، نسل به نسل به ما ایرانیان منتقل شده است. آیینی هفت هزار ساله که علاوه بر کشور عزیزمان درحوزه فرهنگی ایران بزرگ و در کشورهایی مانند افغانستان، تاجیکستان، عراق و آذربایجان نیز جشن گرفته‌می‌شود و اگرچه تاکنون ایران تنها کشور پیشرو به منظور ثبت جهانی آن بوده است اما ظرفیت آن را دارد که همچون نوروز در قالب پرونده مشترک نیز به ثبت برسد.

مراسمی که به دلیل آمیختگی اش با ارزش های انسانی مهمی که در اسلام نیز مورد تأکید قرار گرفته باعث پویایی و مانایی بیشتر این یادگار اجدادمان شده و ارزش هایی نظیر احترام به والدین، دید و بازدید از بستگان، گره گشایی از مشکلات هم نوع و شکرگذاری نعمت های الهی بیش از پیش بارور ساخته است .

در این میان برگزاری جشن شب یلدا در بناهای تاریخی باززنده سازی شده صندوق احیاء، یا به تعبیری برپایی شادمانی دیرین شب یلدا در کالبد زنده شده بناهای تاریخی از جمله مواردی است که در سال های اخیر توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است .

** برپایی شب یلدا در بناهای تاریخی و استقبال پر شور علاقه مندان

برپایی مراسم شب یلدا در بناهای تاریخی کشور شور و شعف زائد الوصفی را میان هموطنان وعلاقه مندان به هویت تاریخی کشورمان ایجاد کرده است و در این رهگذر علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگرانی از کشورهای مختلف دنیا و به نمایندگی از فرهنگ های دیگر جوامع بشری برای حضور مصادف با این ایام در ابنیه تاریخی کشور ابراز علاقه کرده اند .

در ادامه به نمونه هایی از برگزاری این برنامه ها که قرار است همزمان با آخرین روز پاییز و آغاز زمستان اجرایی شود اشاره می شود :

** هتل لاله یزد برپایی یلدا همراه با حافظ خوانی

خانه گلشن یا هتل لاله یزد یکی از بناهای واگذار شده صندوق احیاء به بخش خصوصی است که هم اکنون در مرحله بهره برداری قرار دارد، بنایی که بنا بر اعلام بهره بردار آن، در 6 ماهه نخست سال جاری میزبان سه هزار و 500 گردشگر بوده و توانسته سهم بسزایی در اقامت و پذیرایی گردشگران را به خود اختصاص دهد .

هتل لاله یزد، این روزها، لحظات پر تکاپویی را برای برگزاری هر چه بهتر و شایسته تر جشن شب یلدا سال 97 سپری می کند، تلاش هایی که با بیان زیبای:« بیایید در کنار هم، در بلند ترین فرصت شبانه، از هزار رنگی پاییز به یکرنگی زمستان برسیم.»آراسته شده است. مجموعه گردانندگان این بنا، در پنجشنبه هفته جاری دورهمی منحصر به فردی را برای علاقه مندان به بناهای تاریخی با محوریت حافظ خوانی و اجرای موسیقی زنده ترتیب داده اند تا با باز پروری خاطرات زیبای بزرگترها، تجربه ناب و به یادماندنی را برای کوچکترها نیز فراهم سازد. برنامه شب یلدا در این بنای تاریخی که در یزد - بلوار بسیج - جنب آب انبار گلشن واقع شده از ساعت 20:30 تا 23، سی ام آذرماه برگزار خواهد شد .

** برگزاری شب یلدا با عنوان«چله گجه سی» در خانه صادقی اردبیل

خانه صادقی اردبیل یکی دیگر از واگذاری های موفق صندوق احیاء است که در شب یلدا میزبانی علاقه مندان به این خانه تاریخی را با اجرای موسیقی محلی و شعرخوانی و دیگر برنامه های فرهنگی با عنوان«چله گجه سی» که به زبان آذری به معنای شب چله است، بر عهده خواهد داشت .

این بنای تاریخی تاکنون علاوه بر میزبانی بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی شاهد حضور بسیاری از هیات های رسمی و عالی رتبه کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان و شخصیت های سیاسی و فرهنگی همچون دکتر علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی، بوده است .

خانه صادقی مربوط به دوره قاجار است و در اردبیل، محله اوچدکان واقع شده و با شماره ثبت 14465 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

** شب نشینی یلدا در کاروانسرای افضل با چاشنی موسیقی شوشتری و غذاهای محلی

کاروانسرای افضل شوشتر، امسال با برنامه های ویژه ای نظیر شاهنامه خوانی، اجرای موسیقی محلی شوشتری و ارائه غذاهای سنتی این شهر تاریخی بر غنای برنامه های شب یلدا در این شهر تاریخی افزوده است. علاقه مندان حضور در این بنای تاریخی احیاء شده استان خوزستان، علاوه بر برنامه های یاد شده می توانند در کارگاه های صنایع دستی مستقر در این کاروانسرا نیز حضور یافته و از نزدیک با فعالیت های این هنرمندان آشنا شوند .

کاروانسرای افضل شوشتر در چهارراه امام خمینی (ره)، کوچه سنگفرش واقع شده است .

** یلدا و روزهای پر جنب و جوش این روزهای نماد بادگیر ایرانی

مجموعه تاریخ آقایی زاده ابر کوه نیز این روزها برنامه های فرهنگی متنوعی را برای شب یلدا ترتیب داده است تا بازدید کنندگان در این بنای تاریخی ضمن استفاده از جلوه های بصری منحصر به فرد این بنای تاریخی که به نمادی برای بادگیر خانه های ایرانی تبدیل شده، بتوانند لحظات زیبایی را برای خود و همراهانشان به ارمغان آورند .

از جمله برنامه هایی که در این بنا قرار است برگزار شود اجرای استندآپ کمدی توسط هنرمندان طنز، شعر خوانی اشعار شعرای بلند آوازه ایران زمین، اجرای موسیقی و اجرای مسابقات تفریحی است .

مجموعه آقایی زاده ابر کوه استان یزد در شهر یزد- خیابان گل سرخ- کوچه سرپلک- کوچه شهید عباس کربلایی - پلاک 2 واقع شده است .

** باغ نمیر تفت، نماد باغ ایرانی میزبان شب چله

باغ نمیر یا صدری یزد یکی دیگر از بناهای واگذار شده صندوق احیاء است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و حالا در آستانه شب یلدا میزبان رویداد فرهنگی برای علاقه مندان است. علاقه مندانی که می توانند تجربه حضور در یکی از زیباترین باغ های ایرانی را با شرکت در این مراسم برای خود فراهم آورند. رویداد فرهنگی که با خوش ذوقی بهره بردار این مکان تاریخی، مجموعه هایی از برنامه های این شب نظیر خواندن شعر حافظ و اجرای برنامه های فکاهی را نمایندگی می کند. این بنای تاریخی در شهر تفت خیابان امام خمینی (ره)، محله باغ گلابدان واقع شده است .

باغ نمیر تفت چندی پیش میزبان نخستین رویداد معماری به وسیله سازه های تهیه شده از درخت انار با رویکرد کارآفرینی و نوآوری بود که با همکاری دانشکده فنی و حرفه ای دانشگاه فنی حضرت رقیه (ع) برگزار شد .

** برگزاری نخستین شب یلدا در خانه باقری ها

خانه باقری ها گرگان نیز امسال در حال تجربه نخستین مراسم شب یلدا است، مراسمی که با توجه به ویژگی هایی منحصر به فرد این بنای تاریخی، ارائه خدمات پذیرایی مناسب و فرصت بهره برداری موقت از این بنا قطعا مورد استقبال گردشگران قرار خواهد گرفت به ویژه اینکه در این مراسم جشنواره ای از محصولات یلدا نیز به نمایش گذاشته خواهد شد .

* کارشناس صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی1396/9/26

کلید واژه: