امروز يکشنبه 19 مرداد 1399      
توسط صندوق احیاء انجام می شود:
اعطای تسهیلات 4 تا 6 درصدی برای احیاء بناهای تاریخی روستایی
معاون سرمایه گذاری صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، گفت: برای افزایش مشارکت بخش غیر دولتی مشوق هایی نظیر تسهیلات با نرخ 4 تا 6 درصد در مناطق روستایی و در مناطق شهری کمتر برخوردار تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود 10 درصد و در مناطق برخوردار تسهیلات با نرخ سود 14 درصد برای احیاء بناهای تاریخی در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، بهمن عسگری، افزود: یکی از سیاست های صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی این است که از طریق واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی نقش به سزایی را در پویایی اقتصاد مقاومتی و درونزا داشته باشد.

وی، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تعدادی قابل توجهی از بناهای تاریخی در اختیار صندوق است، می توانیم با واگذاری آن به افراد دارای صلاحیت اثر بخشی بیشتری داشته باشیم.

عسگری، در تشریح مراحل واگذاری بناهای تاریخی، ادامه داد: در ابتدا بناهای تاریخی دارای مجوز واگذاری، از حیث فنی و حقوقی آماده واگذاری می­شوند و اگر این بناها از نظر معارض یا مواردی نظیر سند مشکل داشته باشند، تا حل نشدن مشکل در مزایدها قرار نخواهند گرفت.

وی در مورد شرایط سرمایه­گذاری در بناهای تاریخی، تصریح کرد: سرمایه گذاران ما نه تنها باید تمکن مالی داشته باشند بلکه باید توانمندی­های لازم را در حوزه مرمتی نیز داشته باشند.

عسگری خاطر نشان کرد: با تکمیل طرح توجیه اقتصادی بناها، طرح مرمت، هزینه ها و کاربری مختص به بنا مشخص می شود.

مدیر اقتصادی و امور بازرگانی صندوق احیاء، ادامه داد: مزایده های صندوق به صورت عمومی برگزار می­شود تا هر سرمایه گذار دارای صلاحیتی بتواند در آن شرکت کند.

وی با اشاره به اطلاع رسانی گسترده پیش و هنگام برگزاری مزایده ها صندوق، افزود: صندوق احیاء در آذر ماه ۳۳ بنا را در فرآیند مزایده ها قرار داد که با گذشت روند بازگشایی پاکات و تحویل بنا به نتایج خوبی دراینباره رسیدیم و هم اکنون نیز ۵۰ بنا برای مزایده آماده شده است که فعالیت های نهایی آن در حال انجام بوده و در آینده ای نزدیک این بناها در فرآیند مزایده قرار می گیرند.

عسگری، خاطرنشان کرد: برای افزایش مشارکت بخش غیر دولتی مشوق هایی نظیر تسهیلات با نرخ 4 تا 6 درصد در مناطق روستایی و در مناطق شهری کمتر برخوردار تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود 10 درصد و در مناطق برخوردار تسهیلات با نرخ سود 14 درصد در نظر گرفته شده است.

وی در مورد شرایط اعطای تسهیلات یاد شده، تصریح کرد: در راستای حمایت از سرمایه گذارانی که از منابع داخلی بانک ها استفاده کرده اند، در صورت بهره برداری از بنا یارانه تسهیلات بین 4 تا 8 درصد پرداخت میشود.

 1398/11/27

کلید واژه: