امروز سه شنبه 6 خرداد 1399      
مدیر عامل صندوق احیاء در بزرگداشت تاریخانه دامغان خبر داد:
سرمایه بخش خصوصی برای احیاء بناهای تاریخی دامغان به نحو شایسته انجام می­شود
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، گفت: با طرح ­های خوبی که برای بناهای تاریخی استان سمنان داریم، سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احیاء بناهای استان سمنان و شهر دامغان به نحو شایسته انجام می شود.

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، پرهام جانفشان در مراسم گرامیداشت «روز مسجد تاریخانه دامغان»، در سخنرانی خود با موضوع «تاریخانه، گردشگری و چشم انداز آینده»، افزود: دامغان به لحاظ تاریخی پتانسیل­ های بی نظیری دارد که مسجد تاریخانه به عنوان یکی از قدیمی ترین مساجد کشور یکی از مهمترین آن ها است.

وی با اشاره به استقبال کم نظیر مردم از این مراسم که نشان دهنده فرهنگ غنی و توجه جدی به تاریخ این شهر دارد، افزود: قدمت و محل قرارگیری یک بنای در حوزه شهری، از جمله مواردی است که میتواند نقش یک بنای تاریخی را در توسعه منطقه خود دوچندان کند.

جانفشان، تصریح کرد: دامغان به لحاظ تاریخی مشهور به شهر صد دروازه بوده و به لحاظ تاریخی مورد توجه علاقه مندان به میراث است و همین ظرفیت می تواند در راستای توسعه صنعت گردشگری برای این شهر و استان سمنان به خدمت گرفته شود .

وی در بیان دیگر ظرفیت ­ های گردشگری شهر دامغان، ادامه داد: دامغان می تواند در استان سمنان تاریخ ساز باشد و این شهر به عنوان چهارراه جاده ابریشم، جاده پیوند دهنده شرق به غرب از گذشته بوده و کارهای زیادی برای معرفی این شهر به عنوان یک شهر مقصد تاریخی، گردشگری و صنایع دستی باید انجام شود .

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، خاطر نشان کرد: بحث رسیدگی به میراث فرهنگی یک بعدش بعد دولتی است که شامل اعتباراتی که در سطح استان و در سطح میراث فرهنگی کشور هزینه میشود است و با تمام تلاشی که دولت در توزیع مناسب آن دارد ظرفیتش محدود است .

وی، ادامه داد: از دیگر سو صندوق احیاء، به عنوان موسسه ای که نقش واسطه بخش دولتی و خصوصی را ایفا می کند با بکار گیری سرمایه بخش خصوصی و با ارائه خدماتی نظیر تسهیلات کم بهره، اعطای کاربری کارشناسی شده و همچنین طرح ­ های مشاوره ای، مشارکت بخش خصوصی را در بناهای تاریخی تحقق بخشیده است .

جانفشان، با اعلام آمادگی موسسه متبوع خود برای توسعه اقدامات مربوط به حوزه بناهای تاریخی در شهر دامغان، افزود: این نوع مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی علاوه بر احیاء بناهای تاریخی در زمینه اشتغالزایی، تقویت گردشگری و ایجاد مراکز فرهنگی با محوریت ابنیه تاریخی موفق بوده است و با طرحهای خوبی که برای بناهای تاریخ استان سمنان داریم این مهم در مورد استان سمنان و شهر دامغان به نحو شایسته انجام می ­ شود و بناهایی نظیر خانه میر رحیمی و ابراهیمی نیز در این پروسه پر فایده قرار گیرند.


گفتنی است در این مراسم امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی دامغان، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و جمعی از علاقه­ مندان به فرهنگ و تاریخ دامغان حضور داشتند.


1397/10/15

کلید واژه: