امروز سه شنبه 6 خرداد 1399      
به منظور تسهیل و تسریع سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شد:
نشست مشترک نماینده سبزوار و مدیر عامل صندوق احیاء بناهای تاریخی
رمضانعلی سبحانی­فر نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی با پرهام جانفاشان مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این دیدار به منظور تبادل نظر درباره تسهیل و تسریع سرمایه گذاری بخش خصوصی در بناهای تاریخی بویژه ابنیه یاد شده در حوزه انتخابیه سبزوار برگزار شد و در این جلسه طرفین با بررسی راهکارهای مورد نظر شیوه های ارتقاء سطح عملیاتی موضوع یاد شده را مورد بررسی قرار دادند.

کاروانسرای زعفرانیه و مهر از جمله بناهای تاریخی صندوق احیاء در شهرستان زعفرانیه است که طی مذاکرات انجام شده مقرر شد به منظور سرمایه­گذاری بخش خصوصی، بزودی در لیست مزایده­های آتی صندوق احیاء قرار گیرد.

کاروانسرای یا رباط مهر مربوط به دوره قاجار است و در روستای مهر از توابع شهرستان داورزن واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۶۳ با شماره ثبت ۱۶۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی روزگارهای قدیم منزلگاه کاروان‌های جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا ترین کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شود .

مصالح این اثر از آجر، ملات گل و گچ و تزئینات آن به‌صورت آجری نیم دایره است. طاق هاو قوس‌های آن نیز جناقی و هلالی است و دارای هشتی ، حیاط مرکزی ، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین است.

همچنین کاروانسرای زعفرانیه نیز مربوط به دوره صفوی - قاجار است و در شهرستان سبزوار، دهستان رباط، روستای زعفرانیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این کاروانسرا دارای آب‌انبار در ضلع جنوب غربی می‌باشد. کاروانسرا از نوع چهار ایوانی دارای حیاط مرکزی و اصطبل‌هایی در اطراف آن است. در بعضی از طاق نماها تزیینات مقرنس وجود دارد. پلان دارای ریتم، تقارن و تعادل است و ساخت آن متأثر از سبک آذری و آجرکاری‌های آن متأثر از سبک رازی است.1397/10/10

کلید واژه: