امروز سه شنبه 6 خرداد 1399      
آغاز چهارمین رویداد فرهنگی صندوق احیاء با عنوان جشنواره پرسپولیس در هتل آپادانای مرودشت
چهارمین رویداد فرهنگی صندوق احیاء با عنوان «جشنواره پرسپولیس» با محوریت صنایع دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس در هتل آپادانای مرودشت استان فارس برگزار شد.

به گزارش صابتا، این مراسم با حضور خشایار نیک زاد مدیرفنی صندوق احیا و بهره بردای بناهای تاریخی و فرهنگی، حجت السلام مهدی آقایی امام جمعه مرودشت، بهمن مردانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرودشت ، مرتضی چراغی رئیس اداره آموزش و پروش شهرستان مرودشت، حسن سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان فارس، اساتید دانشگاه و اهالی این شهرستان برگزار شد.

دراین مراسم خشایار نیک­زاد مدیر فنی صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی در سخنانی به معرفی وظایف و مأموریت­های موسسه متبوع خود، پرداخت و افزود: جشنواره­های صندوق در شش ماهه دوم سال با هدف شناساندن داشته های ارزشمند جوامع محلی و منطقه­ایی نقاط مختلف کشور، به­صورت مستمر از شهری به شهر دیگر برگزار می­شود.

وی، در همین راستا، افزود: وقتی توانمندی­های بومی و محلی در کالبد منحصر به فرد بناهای تاریخی به نمایش در می­آیند، جذابیت دوچندانی را برای گردشگران داخلی و خارجی ایجاد می­کنند و این همگرایی عامل مهمی برای جاری شدن زندگی در بناها و بافت­های تاریخی است.

هتل آپادانا از تاریخ 30 آذر لغایت 6 دی ماه میزبان جشنواره پرسپولیس است و در مدت زمان یک هفته صنایع دستی، غذاهای سنتی، میراث ناملموس در راستای احیاء آیینها و آداب و رسوم و معرفی هر چه بیشتر جاذبه­های گردشگری برای گردشگران و علاقه­مندان در جشنواره پرسپولیس به اجرا گذاشته خواهد شد.

مرودشت یکی از شهرهاي معروف و کهن با صنايع دستي متنوع بوده و بسياري از مردم اين شهر در توليد صنايع دستي اشتغال دارند. قالی بافی، گلیم بافی،جاجیم بافی، دوخت لباس قری، پولک کاری، منبت، معرق، قلم زنی، رودوزی،حصیر بافی، گیوه دوزی، حکاکی روی چرم و مصنوعات چرم از مهمترين صنايع دستي مرودشت است که در طول مدت برگزاری جشنواره پرسپولیس در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

در بخش گردشگری غذا در منوی غذایی هتل آپادانا در مدت زمان برگزاری جشنواره پرسپولیس طبخ غذاهای محلی از جمله نان شیرین، برنجک، گندمک، نان تیری، آش دوغبا، بلهر، قورمه، دمپز و آش سیرموک به عنوان جاذبه های گردشگری غذایی این شهرستان به گردشگران و علاقه مندان ارایه خواهد شد.

همچنین در راستای حفظ آیینهای شفاهی، اجرایی و اجتماعی در زمان برگزاری جشنواره پرسپولیس در هتل آپادانا وانتقال این آیینها و رسوم به نسل آینده برنامه های متنوعی اجرا خواهد شد که شاخصترین این برنامه­ها شامل معرفی آداب و سنن، موسیقی سنتی، مقامی، شاهنام هخوانی، انواع بازیهای محلی و بومی چون چوق چله بازی، درن بازی، هشت خونه، سنگ بازی و ... است.1397/10/1

کلید واژه: