امروز پنجشنبه 4 بهمن 1397      
فرماندار شهرستان ابرکوه، تصریح کرد:
ظرفیت ایجاد هزار شغل با احیاء بناها و بافت های تاریخی ابرکوه
فرماندار شهرستان ابرکوه، گفت: این شهرستان با تمرکز بر گردشگری و توسعه این زیرساخت ها از طریق احیاء بناها و بافت های تاریخی می تواند بیش از یک هزار شغل را به صورت مستقیم ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، محمد کاظمی نسب، با بیان اینکه یکی از برنامه های اساسی در توسعه شهرستان ابرکوه بحث گردشگری است، افزود: به صورت ویژه باززنده سازی بافت تاریخی و مرمت خانه های قدیمی که از اعضار مختلف برجا مانده در این شهرستان از مهمترین برنامه های ماست.

وی در همین راستا افزود: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب سال جاری را سال «اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید» نام نهاده اند، میتوان از ظرفیت گردشگری به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین منابع ایجاد اشتغال در مقایسه با بخش هایی نظیر صنعت و کشاورزی بهره برد.

کاظمی نسب با نام بردن از صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پاک برای کشور، افزود: ما در شهرستان ابرکوه با تمرکز بر گردشگری از طریق احیاء بناها و بافت های تاریخی می توانیم بیش از 1000 شغل را به صورت مستقیم ایجاد کنیم.

فرماندار شهرستان ابرکوه تصریح کرد: مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه که توسط صندوق احیاء بناهای تاریخی در فرآیند مرمت و بهر برداری توسط بخش خصوصی قرار گرفته نقش بی بدیلی در بهره مندی این شهرستان از صنعت توریسم و توسعه زیرساخت های مربوط به آن را دارد.

گفتنی است، فاز یک بهره برداری از مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد روز گذشته توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسماً افتتاح شد.

مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد، در سال 1394 طی مزایده توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده و این مجموعه مشتمل بر 5 خانه تاریخی به نام های خانه آقازاده(پذیرایی)، خانه موسوی(اقامتی)، خانه حسنی دوست(اقامتی)، خانه گبری(فرهنگی) خانه سید علی آقا(اقامتی) و یک آشپزخانه، یک فضای تأسیسات و یک خانه نوساز است .

در میان این مجموعه، خانه آقازاده نسبت به خانه های دیگر دارای هیأتی ممتاز و قدمتی بیشتر است و در حدود 90 تا 100 سال پیش توسط معماری به نام استاد رضا در فضایی به متراژ 1600 متر مربع ساخته شده است. خانه دارای کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنسها و گچبریهای زیبا و بادگیری منحصر به فرد و متمایز و حیاطی مصفاست .

گفتنی است، فاز دوم بهره برداری از این مجموعه شامل خانه های حسینی دوست و سید علی آقا با ظرفیت 75 تخت خواهد بود .1396/11/15

کلید واژه: