امروز دوشنبه 30 مهر 1397      
سرپرست صندوق احیاء از بناهای تاریخی زنجان بازدید کرد
سرپرست صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی از حمام سالار بنای واگذار شده این صندوق، چلبی اوغلو ، گنبد سلطانیه و موزه باستان شناسی استان زنجان بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این بازدید که مدیر فنی صندوق احیاء و مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان سرپرست صندوق احیاء را همراهی می کردند، از نزدیک مسایل مربوط به حمام سالار مورد بررسی قرار گرفت.

سرپرست صندوق احیاء در جریان این بازدید با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد بناهای تاریخی زنجان، ابراز امیدواری کرد که بناهای تاریخی بیشتری در این استان توسط این صندوق در فرآیند احیاء، مرمت و بهره برداری قرار گیرند .

حمام سالار بنایی تاریخی و زیبا متعلق به دوره قاجاریه بوده که در جوار گنبد معروف الجایتو در شهر تاریخی سلطانیه زنجان واقع شده است

این بنا ازجمله بناهای تاریخی استان زنجان است که شبیه به همه حمام‌های ایرانی کاملاً در زیر زمین ساخته شده و شامل تمام عناصر اصلی تشکیل‌دهنده حمام ایرانی از قبیل گرمخانه، میاندر، سر بینه، تون و خزینه است .

بانی حمام سالار شخصی به نام سیف علی خان کلانتری معروف به سالارخان بود و ساخت این بنا که در اواخر دوره قاجار و در سال 1293 ه.ش. انجام شده است، قریب به یک سال طول کشید .

فضاهای اصلی حمام سالار در زمان فعالیت خود شامل ورودی خزینه و تون بوده است و فضاهای فرعی وابسته به گرمخانه، همچون مبال، گرمخانه و میاندر فضای چاه آب و حوضچه تقسیم سوخت است .

نحوه پاسخگویی حمام به شرایط اقلیمی و عملکرد داخلی با توجه به میزان پایین بودن دما و شدت سرما در منطقه سلطانیه، وجود دیوارهای قطور و جرزهای سنگی از اتلاف و از بین رفتن گرما جلوگیری می‌کرد .

 

 1396/10/12

کلید واژه: