امروز يکشنبه 19 مرداد 1399      
سرپرست صندوق احیا اعلام کرد
حمایت از صنایع‌دستی توسط بهره‌برداران بناهای تاریخی
سرپرست صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناهای تاریخی اعلام کرد: حمایت از مشاغل فرهنگی و صنایع دستی در دستور کار بهره‌برداران از بناهای تاریخی قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، پرهان جانفشان اظهار کرد: احیای بناهای تاریخی، یک الگوی قابل اتکا و سهل الوصول برای ایجاد اشتغال پایدار را در سطح کشور پیش رو قرار داده است که صندوق احیاء به عنوان متولی این حوزه تلاش می‌کند تا با تسهیل و تسریع فرآیند باز زنده‌سازی ابنیه تاریخی به ویژه خانه‌های دارای قدمت، گام‌های جدی به سوی ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور بردارد .

وی با تأکید بر نقش اثربخش احیاء بناهای تاریخی در اشتغال آفرینی، افزود: تجربه‌ی احیاء بناهای تاریخی بیانگر این نکته است که در قالب باز زنده‌سازی، مرمت و بهره‌برداری از بناهای تاریخی می‌توان کمک قابل توجهی به اشتغال پایدار در کشور کرد .

او مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین را یکی از نمونه‌های موفق واگذاری‌های صندوق احیاء با هزینه بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان دانست که در حال حاضر نیز ۲۵۰ نفر در آن فعال هستند و افزود: سهم قابل توجهی از این میزان اشتغال به زنان سرپرست خانوار و هنرمند این استان اختصاص داده شده است .

وی همچنین با اشاره به اختصاص محلی مجزا برای فعالیت هنرمندان صنایع دستی در برخی بناهای تاریخی واگذار شده‌ی این صندوق مانند کاروانسرای افضل، بیان کرد: تاکنون گردشگرانی از کشورهای مختلف مانند آلمان، پرتغال و فیلیپین از مراحل مرمت این بنا دیدن کرده و از کارگاه‌های صنایع دستی مستقر در آن بازدید به عمل آورده‌اند .

جانفشان ادامه داد: مبلغ هزینه‌کرد برای مرمت این بنا ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده و پیش‌بینی می‌شود در زمان بهره‌برداری کامل، ۵۰ نفر در این کاروانسرای تاریخی مشغول شوند و غرفه‌هایی مانند زیورآلات سنتی، خطاطی، معرق‌کاری، چرم، لنگ‌بافی که مربوط به صنایع دستی است در این بنا فعالیت خواهند داشت .

وی، ادامه داد: میزان اشتغال بناهای تاریخی فوق تنها میزان اشتغالی است که در مدت زمان بهره‌برداری تحقق یافته که به این میزان تعداد نفر ساعت فعالیت انجام شده در زمان مرمت را نیز باید افزود .

به گزارش روابط عمومی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، سرپرست صندوق احیاء ادامه داد: افزایش اشتغال در شرایط کنونی کشور، با توجه به ترکیب سنی جمعیت که بخش مهمی از آن را جوانان تشکیل می‌دهند، ضرورتی انکارناپذیر است که هر یک از بخش‌های زیر مجموعه دولت باید به سهم خود در پیشبرد این هدف بزرگ با تمام توان تلاش کنند.1396/9/13

کلید واژه: