امروز دوشنبه 30 مهر 1397      
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:
ورود بخش خصوصی به احیاء بناهای تاریخی، راهکاری اثربخش که باید با مقررات دقیق انجام شود
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: راهکار هایی نظیر ورود بخش خصوصی به حوزه مرمت، احیاء و بهره برداری از ابنیه تاریخی کشور از طریق برگزاری مزایده های صندوق احیاء، راهکار اثربخشی است که باید با رعایت ضوابط و مقررات دقیق انجام شود.

قاسم احمدی لاشکی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صابتا، با تأکید بر اینکه کشورمان میراث دار یکی از بزرگ ترین تمدن های بشری است، افزود: هم اکنون افتخار داشتم بناهای تاریخی بسیاری را داریم که باید مورد توجه جدی ما باشند.

وی با اشاره به محدودیت های موجود در زمینه اعتبارات لازم برای احیاء و مرمت بناهای تاریخی کشور، تصریح کرد: این آثار نیاز به حمایت و صیانت دارند و ما نباید اجازه دهیم که آن ها در اثر برخی بی توجهی ها تخریب شوند.

نماینده مردم نوه و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش صندوق احیاء نقش تعیین کننده ایی در باززنده سازی بناهای تاریخی است، افزود: راهکار هایی نظیر ورود بخش خصوصی به حوزه مرمت، احیاء و بهره برداری از ابنیه تاریخی کشور، راهکار اثربخشی است که باید با رعایت ضوابط و مقررات دقیق انجام شود.

احمدی لاشکی، خاطر نشان کرد: احیاء بناهای تاریخی و بهره برداری از آنها در قالب کاربری های جدید منطبق با سبک زندگی امروزی یکی از شیوه های ایجاد تماس بین جامعه امروزی و ارزش های اصیل فرهنگی است.

وی، یادآور شد: این دست فعالیت ها از منظرهای مختلف زمینه ساز تحقق ایران فرهنگی خواهد بود. چرا که از یک سو مخاطب خارجی و گردشگران غیر ایرانی را معطوف و مجذوب خود می کند که خود تبلیغ برای فرهنگ ایرانی است و از سوی دیگر جامعه امروزی را با تمام ابعاد فرهنگی که پذیرفته به بستر یک اصالت تاریخی فرهنگی بر می گرداند و باعث می شود تغییرات زندگی در مسیر همان فرهنگ ایرانی- اسلامی پیش برود.1396/8/13

کلید واژه: