امروز يکشنبه 6 خرداد 1397      
/بناهای تاریخی ایرانی در عرصه شناخت/
خانه اقتداری تویسرکان بنایی قاجاری با طاقنماهای ضربی زیبا
خانه اقتداری که مشتمل بر چهار حیاط مرکزی برجای مانده از خانه های قاجاری تویسرکان است که در خیابان شریعتی، کوچه مظفر السلطان تویسرکان واقع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این خانه زیبا که در سال 1381 به شماره 6141 در فهرست آثار ملی به ثبت می رسد، این روزها با عنوان خانه صنایع دستی هم شناخته می شود و میزبانی رویایی و خاطره انگیز برای مسافران و گردشگران شده است .

این خانه قدمتی بیش از 150 ساله دارد و سبک بنا از نوع حیات مرکزی است یعنی بنا از چهار حیات مرکزی تشکیل شده که هرکدام حکم واحد را دارند .

نوع مصالح مصرفی بدین شکل است که در نماها از آجر در دیوارها از خشت و در پایه ها از سنگ و در سقف ها از چوب استفاده شده است .

این بنا مشتمل بر دو طبقه فوقانی و تهتانی است که سقف طبقه همکف با طاقنماهای ضربی مزین شده است که در حقیقت جز تزئینات اصلی بناست در سقف طبقه فوقانی از تیر چوبی استفاده شده در داخل سقف اتاقها با لمبه کوبی با تقسیم بندیهای هندسی و متناسب استفاده شده و راه دسترسی به این مجموعه تاریخی فرهنگی از دالانی سر پوشیده که بنا را به دو قسمت تقسیم می کند امکان پذیر است این دالان به عرض چهار متر و ارتفاع سه از معبر اصلی امکان پذیر است .

این مجموعه دارای قناتی اختصاصی بوده که روش کانال سر پوشیده به کلیه حیاط مرکزیها انتقال و حوض آنها را پر می کرده و در لطافت محیط و فضای سبز خانه ها تاثیر بسزایی داشته است .

این بنا با مساحتی حدود یک هزار و 300 متر ساخته شده این بنا یکی از معدود بناهایی است که از الگوهای ناب معماری در منطقه غرب محسوب می شود .1396/6/14

کلید واژه: