امروز جمعه 1 تير 1397      
/بناهای تاریخی ایران در عرصه شناخت/
خانه سرهنگ بخردی بنایی با تزئینات غنی
خانه سرهنگ بخردی بنایی با تزئینات غنی در شکلها و شیوه های گوناگون در استان اصفهان است که توسط صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در فرآیند مزایده برای احیاء، مرمت و بهره برداری مدت معین به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این بنا شامل یک مجموعه بیرونی و اندرونی است و نمونه سبک خانه هایی است که حیاط بیرونی و اندرونی در یک راستا و شاه نشین حد فاصل دو حیاط می باشد و مشرف به هر دو حیاط است.

بخش اندرونی که حدود 800 متر مربع عرصه و 500 متر مربع اعیانی دارد، شامل یک حیاط مرکزی است که بوسیله تالارهای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی و ملحقات آنها احاطه شده و دارای دو ورودی است که یک ورودی به باره بند منتهی می گردد و ورودی دیگر که در بن بست مجاور ضلع شمالی واقع شده توسط یک هشتی به طور غیر مستقیم به حیاط منتهی می شود.

از ویژگیهای بارز بنا همانگونه که اشاره شد، ویژگی سبک معماری آن در ارتباط با نحوه ارتباط حیاط های بیرونی و اندرونی با تالار اصلی و همچنین تزئینات غنی در شکلها و شیوه های گوناگون است.

گچبری در بدنه‌های حیاط، نقاشی بر سطح دیوار زیر شیر تالار شمالی، قطار بندی، مقرنس کاری در تالارها و سر در ورودیها، نقاشی بر روی قطاربندی‌ها و مقرنس طاقچه‌های بالای پلکان طرفین تالار، نقاشی و آئینه کاری تالارها، گره چینی چوب در ارسی‌ها و آستانه دربها و ارسی‌ها، پارچه‌بری در ارسی‌ها و گچبری و نقاشی بخاریهای دیواری از جمله تزئینات بکار رفته در معماری بنا می باشد.

خانه سرهنگ بخردی در استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، کوی مسجدها واقع شده و از نوع خانه های ایوان داری است که به دوران صفوی تعلق دارد.

این خانه تاریخی از جمله بناهای واگذار شده صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی، که هم اکنون در حال مرمت توسط بخش خصوصی است.1396/4/24

کلید واژه: