امروز يکشنبه 6 خرداد 1397      
/بناهای تاریخی ایران در عرصه شناخت/
عمارت کلاه فرنگی ماکو جاذبه‌ای زیبا در شمال غرب کشور
عمارت کلاه فرنگی ماکو آذربایجان غربی بنایی تاریخی و جاذبه ای زیبا در شمال غرب کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا ، بنای قدیمی عمارت کلاه فرنگی در سمت شرق خیابان امام و در طولانی ترین خیابان شهر ماکو و به موازات دره حد فاصل دورشته کوه قرار گرفته است.

در اطراف عمارت فوق ساختمانهای قدیمی مانند عمارت شهربانی، محل شورای داوری سابق و چند بنای دیگر وجود دارند .

عمارت کلاه فرنگی، قسمتی از مجموعه ساختمان بزرگ قدیمی متعلق به یکی از خوانین ماکو بنام علی‌قلی خان بیات بوده است.

این بنای قدیمی از نظر فرم و تکنیک کار مخصوصاٌ گچبری و آئینه کاری بسیار جالب توجه بوده و اثری است متعلق به اواخر دوره قاجاریه که بدون هیچ دخل و تصرفی بهمان شیوه اصلی حفظ شده است .

ساختمان کلاه فرنگی در دامنه کوه و در شیب نسبتاً تندی قرار گرفته است. ساختمان دو طبقه بوده بطوریکه از نقشه و عکس‌های ضمیمه مشخص می‌شود قسمت داخلی دارای گچبری و پلان آن صلیبی شکل و فرم آن از بیرون بصورت هشت ضلعی است .

بالکن چوبی که در هر طبقه دارای بیست ستون چوبی است زیبایی و طرح جالبی به این بنا بخشیده است و مصالح بکار رفته در ساختمان کلاه فرنگی شامل آجر، خشت خام، تیرهای چوبی و اندود گچی در جبهه خارجی و جبهه داخلی و تزئینات گچبری و آئینه کاری فوق العاده زیبا در طبقه اول و نقاشی آب و رنگ شامل صحنه‌های متفاوت در طبقه همکف است. به هر صورت این عمارت از نظر تناسبات معماری جا افتاده و خوش ترکیب بوده و دارای دید و منظره بسیار خوبی است .

شهرستان ماکو در شمال استان آذربایجان غربی واقع در نزدیکی مرز ایران و ترکیه به بلندای صخره های با شکوهش بناهای تاریخی زیادی را درخود جای داده و بسیاری از زیبایی های این سرزمین همچنان ناشناخته است .1396/4/12

کلید واژه:عمارت کلاه فرنگی ماکو، آذربایجان غربی