امروز جمعه 1 تير 1397      
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
بناهای تاریخی عوامل ارزش گذاری شهرها هستند
عضو هیات علمی دانشگاه تهران، بر لزوم حفظ و احیاء بناهای تاریخی کشور، گفت: این آثار و بناها عوامل ارزش گذاری شهرها یعنی همان حافظه های تاریخ بشری هستند.

دکتر محمد تقی رهنمایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صابتا، با تأکید بر اینکه شهرها شناسنامه تاریخی بشری هستند، تصریح کرد: شهر ها حافظه تاریخی بشریت هستند و از این منظر، شهر یک میراث با ارزش است و آثار و بناهای تاریخی عوامل ارزش گذاری شهرها هستندکه در طول تاریخ بوجود آمده اند .

وی در همین راستا افزود: با توجه به وجود اشکال مختلف گردشگری مانند طبیعت گردی، توریست ساحلی و غیره، هنوز هم شهرها مهم ترین مقاصد گردشگران هستند و به دلیل ارزش بناهای تاریخی در این مقاصد، نباید گذاشت که ارزشمندی هایی مانند کاروانسراها و بناها از بین بروند .

دکتر رهنمایی، با اشاره به لزوم حفظ و مرمت نماد های مهم شهری، ادامه داد: این بناها متعلق به مردم است به عنوان مثال برج آزادی تهران به عنوان نماد شهری، کمتر مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفته این در صورتی است که این بنا نماد منحصر به فرد تهران هست و در سراسر دنیا همپون برج ایفل فرانسه به عنوان نماد ایران محسوب می شود .

این استاد دانشگاه، با اشاره به اهمیت مرمت و احیاء بناهای تاریخی، خاطر نشان کرد: شیوه مرمت و احیاء بناهای تاریخی بسیار مهم است و نباید فراموش کرد که یک بنا زمانی از خطر تخریب و آسیب در امان می ماند که به آن رسیدگی شود بنابر این اگر نسبت به بناهای تاریخیمان بی توجه باشیم آن ها به مرور زمان به مخروبه تبدیل می شوند .

وی، افزود: شیوه احیاء و واگذاری بناهای تاریخی، بسیار اهمیت دارد و کسانی که می خواهند در احیاء ورود کنند باید اهلیت و توانایی فنیشان مشخص شود، ضمن اینکه این افراد باید دارای شناخت تاریخی و نگاه زیبایی شناختی باشند که در این صورت احیاء بناهای تاریخی می تواند کمک شایانی به جذب گردشگر کند.1396/3/20

کلید واژه: