امروز جمعه 31 فروردين 1397      
جعفرزاده ایمن آبادی:
برای احیاء بناهای تاریخی نمی توان منتظر اعتبارات دولتی ماند/عملکرد موفق صندوق احیاء در جذب سرمایه بخش خصوصی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر عملکرد موفق صندوق احیاء در جذب سرمایه بخش خصوصی به منظور احیاء بناهای تاریخی، گفت: به دلیل کثرت بناهای تاریخی بودجه دولتی جوابگوی حفظ و احیاء این حجم از اماکن تاریخی نیست و نمی توان برای حل این موضوع منتظر اعتبارات دولتی ماند چرا که فرسایش و عوامل جوی نیز معطل این موضوع نمی مانند و به آثار ما لطمه می زنند و راهکار موجود مشارکت بخش خصوصی در این عرصه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به عملکرد موفق صندوق احیاء بناهای تاریخی، تصریح کرد: ایران کشور دارای قدمت تاریخی و سابقه فرهنگی دیرین است و به همین دلیل دارای ابنیه تاریخی فراوانی در کشور هستیم.

وی، ادامه داد: به دلیل کثرت بناهای تاریخی بودجه دولتی جوابگوی حفظ و احیاء این حجم از اماکن تاریخی نیست و نمی توان برای حل این موضوع منتظر اعتبارات دولتی ماند، چرا که فرسایش و عوامل جوی نیز معطل این موضوع نمی مانند و به آثار ما لطمه می زنند و راهکار موجود مشارکت بخش خصوصی در این عرصه است.

جعفرزاده ایمن آبادی، ادامه داد: احیاء، مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی، اقدامی حداکثری در راستای استفاده از ظرفیت های داخلی برای اشتغالزایی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است و خوشبختانه ما امروز شاهد آن هستیم که صندوق احیاء بناهای تاریخی با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی توانسته گام های مهمی را در این راستا بردارد.

وی یادآور شد: صندوق احیاء موفق شده در چند سال اخیر اقدامات موثری را انجام دهد که در سایه این اقدامات درب های برخی ابنیه تاریخی به روی مردم باز شده و با مشارکت مردم این سرمایه های ملی از خطر تخریب رها شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فعالیت کاروانسرای لات به عنوان یکی از نمونه های موفق احیاء بناهای تاریخی، افزود: یکی از توفیقات دیگر صندوق احیاء، ایجاد شرایط مناسب برای جذب گردشگر است که به نظر من صندوق در این زمینه نیز توانسته با گسترش دامنه احیاء بناهای تاریخی موفق عمل کند.1396/3/6

کلید واژه: