امروز يکشنبه 6 خرداد 1397      
پوینده در دیدار با سفیر ایتالیا، تصریح کرد:
اعلام آمادگی گسترده ایتالیایی ها برای همکاری پیرامون احیاء بناهای تاریخی در پسا برجام
مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء بناهای تاریخی در نشست مشترک با سفیر ایتالیا، گفت: پس از برجام شرکت های ایتالیایی به صورت گسترده برای همکاری مشترک در زمینه احیاء بناهای تاریخی اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، محمدرضا پوینده در دیدار با مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران، با تأکید بر تعاملات فرهنگی ایران و ایتالیا در بستر تاریخ، تصریح کرد: پس از برجام ورود گردشگران خارجی به­ ویژه گردشگران ایتالیایی به ایران رشد قابل توجهی را داشته و در همین راستا شرکت های ایتالیایی زیادی نیز برای همکاری مشترک در زمینه احیاء بناهای تاریخی اعلام آمادگی کرده اند.

مدیر عامل صندوق احیاء ادامه داد: کشور ایتالیا به دلیل ظرفیت بالا و تجربه عمیق در مباحث میراث فرهنگی، می تواند تعاملات سازنده ای را در زمینه مرمت، احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی با طرف های ایرانی داشته باشد و در این رهگذر سفارت این کشور در ایران به دلیل فعالیت های گسترده در زمینه مباحث فرهنگی می تواند بسط دهنده چنین اقداماتی باشد.

وی، افزود: همکاری ­های تجاری، علمی، دانشگاهی و فرهنگی میان دو تمدن تاریخی ایران و ایتالیا در تمامی ادوار تاریخ وجود داشته است ودر دوره ساسانیان همکاری­های علمی، در دوران صفوی همکاری های تجاری و از دوران قاجاریه تاکنون همواره مبادلات تجاری و فرهنگی بین دو کشور برقرار بوده است.

پوینده با اشاره به سوابق همکاری­های دو کشور در زمینه میراث فرهنگی، افزود: بعد ازسفر نخست وزیر ایتالیا به ایران در قالب یک همایش مشترک مراودات خوبی با شرکت های دارای دانش فنی و تخصصی ایتالیایی برقرار شد. به عنوان مثال یکی از این شرکت ها برای سرمایه گذاری در احیاء بخشی از کاروانسرای های جاده شاه عباسی مسیر جاده ابریشم ابراز تمایل کرده و در این زمینه بررسی های میدانی نیز انجام داده است.

وی همچنین با اشاره به سلیقه گردشگران خارجی برای اقامت در بناهای تاریخی ایرانی، افزود: مابرای سرمایه گذاری و بهره برداری های مدت معین از بناهای تاریخی توسط بخش خصوصی بیش از 100 نوع کاربری تعریف کرده ایم و در قالب اطلاع رسانی شفاف و به موقع بسته های سرمایه گذاری، شاهد رشد قابل توجه واگذاری ها به بخش خصوصی در دولت تدبیر و امید بوده ایم.

رییس هیئت مدیره صندوق احیاء یادآور شد: با توجه به روند رو به رشد سرمایه گذاری در بناهای تاریخی و ارتباطات محوری صندوق احیاء با دانشگاهیان، متخصصان و سرمایه گذاران بناهای تاریخی، هم اکنون بسیاری از مالکان خصوصی ابنیه و شهرداری ها، برای ورود صندوق احیاء در تسهیل و تسریع مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی خود ابراز تمایل کرده اند.1395/12/23

کلید واژه: